0
Вход и Регистрация

За истинския мед и как да избегнем имитациите му

27/11/2023
Стефка Божкова
За истинския мед и как да избегнем имитациите  му

Поради увеличаващия се брой хора, които потребяват мед и относително намаляващия брой пчели, можем реалистично да очакваме в близкото бъдеще цената на прекрасния продукт да се повишава значително, както и да видим все повече имитации и смески, които нямат същата хранителна стойност.
Имайте предвид, че повечето имитации всъщност съдържат истински пчелен мед, но процентът варира до около 50%. Останалите проценти са запълнени от значително по-евтини подсладители, емулгатори или просто захар.
Как обаче да разпознаем истинския мед от имитациите му?
Истинският пчелен мед най-често е гъст, а имитациите най-често са с много рядка консистенция, почти течни. Проверката на гъстотата се прави като обърнете буркана и следите въздушното мехурче. Ако се изкачи мудно, значи медът е достатъчно гъст, а ако стане за няколко секунди – то най-вероятно държите имитация.
Изключение от правилото за гъстотата понякога прави акацивия мед. Чистият акациев мед се сгъстява, не кристализира. Това зависи много от няколко различни фактора: колко време е цъфтяла акацията, какво е било времето през периода, кога е цъфтяла и дали е имало някое друго силно ароматно растение в цъфтеж по едно време. Също, колко време е стоял меда в килийките преди да бъде изваден.
Етикетът също е много добър индикатор. Както при редица други продукти, подборът на думи може да подскаже за какво точно съдържание става дума. При наличието на надпис „100% чист мед“, „100% натурален мед“, „100% пчелен мед“ и подобни, има значителен шанс да държите истински мед в ръцете си. Ако пише само „мед“, почти винаги има добавки в буркана.
Съдържанието на продукта също е фактор: ако в него има нещо друго освен мед – полизахариди, монозахариди, минерали, e-та, каквото и да е – то вие със сигурност държите в ръка имитация на мед.
Има и сравнително лесен домашен тест, с който можете да проверите за добавки в меда ви. Разредете меда с вода в съотношение 50-50 и няколко капки йод и ако сместа посинее, значи в него има нишесте.
Същото съотношение мед и вода с няколко капки оцет – ако сместа се разпени, значи има прибавена креда. Тези опити, разбира се, са непрофесионални и при съмнение е най-добре да се обърнете към лаборатория или към организации като Активни потребители.

Първото което трябва да забележите : Течният мед е чист, а кристализиралият (захаросаният) – подправен със захар.
Това не винаги е вярно. Кристализацията е естествен процес при меда, който обаче настъпва по различно време за различните видове пчелен мед. Този процес зависи от съотношението на фруктовата (плодовата) и гроздовата захар в меда, които естествено се съдържат в натуралния мед.
Медове с по-високо съдържание на фруктова захар като акациевия естествено кристализират много по-бавно (след около година) от медове с по-високо съдържание на гроздова захар като боров, слънчогледов, кориандров и т.н. (които кристализират за около 1-2 месеца).
За да добие обаче по-добър търговски вид и за да може да се разфасова в различни опаковки, пчелният мед се подлага на технологична преработка, под внимателен температурен контрол, за да не се променят качествените му показатели и така той се предлага на крайните потребители в течно състояние.
Почти всички видове мед с добавки в търговската мрежа са течни, тъй като влаганите в тях по-евтини подсладители също са течни и не могат да кристализират.
Второто което трябва да забележите: Кристализиралият мед е чист, а течният – подправен.
Също не винаги вярно. Кристализацията не е гаранция за чист пчелен мед. Някои пчелари решават да подхранват пчелите си със захарен сироп. Този краен продукт много лесно и бързо кристалириза, но му липсват ценните качества на билките.
Този вид мед кристализира на едри кристали, които лесно се отчупват и е много светъл на цвят, липсва му специфичния вкус и мирис, характерни за истинския пчелен мед в зависимост от произхода му.
100% чистият пчелен мед може да бъде както течен, така и кристализирал и това не е достатъчен критерий за неговия произход. Имитациите на истински кристализирал пчелен мед обаче са почти 10 пъти по-малко от тези на истинския течен пчелен мед, следователно шансът да се попадне на истински мед е много, много по-голям.
Третото което трябва да забележите: Високата цена / етикетът и етикет био/еко/органично са гаранция за истински мед
За съжаление, множество търговци залагат на визия – красиво бурканче, хубав етикет, висока цена, обещания за био/eко/органично, но продуктът им не е 100% чист мед. Все пак, тези етикети често са добър ориентир за качеството на меда.
Пазарът на органична продукция в България изостава значително не само спрямо старите страни-членки на Европейския съюз, но и в сравнение с повечето страни от Централна и Източна Европа. Обемът му спокойно може да се нарече символичен, а продажбите са концентрирани само в най-големите градове. Пчелният мед не прави изключение.
Не се събират официални данни какви са продажбите на био мед в страната, но по информация от бранша, разликата в цените между него и конвенционалния практически липсва.
Допълнителна причина е разпространеното разбиране, че медът е здравословен продукт, без да е биологично сертифициран. Дори при тези условия, пчеларите са далеч от това да извлекат максимума от местния пазар.
Най-точният критерий за преценка дали един мед е истински е лабораторен анализ. Доверявайте се само на доказани и изпитани марки или купувайте мед директво от производители, на които имате доверие.

magnifier