0
Вход и Регистрация

10 интересни факта за пчелите

06/12/2023
Стефка Божкова
10 интересни факта за пчелите

Като част от партньорството ни с Образователна група „Светлина“ и тяхната социална кауза „Спаси Земята – бъди промяната“, продължаваме да публикуваме полезни материали, свързани с живота и значението на пчелите за опазване на живота на планетата Земя и човечеството. Колкото по-информирани бъдем, толкова по-голяма може да бъде подкрепата на всеки един от нас за техния ценен живот и роля.
Медоносните пчели са изключително важни опрашители за цветя, плодове и зеленчуци. Това означава, че те помагат на други растения да растат и да съществуват! Пчелите пренасят прашец между мъжките и женските части на растенията, като така правят възможно отглеждането на семена и плодове.
Медоносните пчели живеят в кошери (или колонии). Членовете на кошера са разделени на три вида:
Кралица: Една кралица управлява целия кошер. Нейната задача е да снася яйцата, които ще бъдат следващото поколение пчели на кошера. Майката също произвежда специфични вещества, с които ръководят поведението на другите пчели.
Работници: Всички пчели-работници са женски и тяхната роля е да търсят храна (прашец и нектар от цветя), да изграждат и защитават кошера, да почистват и циркулират въздуха, като размахват крилата си. Работниците са единствените пчели, които повечето хора виждат да летят извън кошера.
Търтеи: Това са мъжките пчели и целта им е да се чифтосват с новата майка. През пролетта и лятото във всеки кошер живеят няколкостотин. Но когато дойде зимата, кошерът влиза в режим на оцеляване и търтеите биват изгонени!
С какво са най-известни тези бръмчащи насекоми? Вкусен мед! Знаете ли, че произвеждат мед като храна за кошера през зимата? За наш късмет, тези ефективни малки работници произвеждат 2-3 пъти повече от необходимото им, така че и ние можем да се насладим на това вкусно лакомство! Ако пчелната майка умре, работниците ще създадат нова майка, като изберат млада ларва (от новоизлюпените бебета насекоми) и я хранят със специална храна, наречена „пчелно млечице“. Това позволява на ларвата да се развие в плодородна кралица. Медоносните пчели са страхотни летци. Те летят със скорост от около 25 км в час и размахват с крилата си 200 пъти в секунда! Всяка пчела има 170 рецептора за миризма, което означава, че имат едно сериозно обоняние! Те използват това, за да общуват в кошера и да разпознават различни видове цветя, когато търсят храна.
Среднo пчелата – работничка живее само пет до шест седмици. През това време тя ще произведе около дванадесет чаени лъжички мед. Кралицата може да живее до пет години. Най-натоварена е през летните месеци, когато може да снася до 2500 яйца на ден!
Медоносните пчели също са брилянтни координатори! За да споделят информация за най-добрите източници на храна, те изпълняват своя „танц на размахване на крила“. Когато пчелата – работник се върне в кошера, тя се движи във формата на осморка и размахва крилата си, така че да посочи посоката на източника на храна. Интересно, нали?
За съжаление през последните 15 години пчелните колонии изчезват и причината остава неизвестна. Милиарди медоносни пчели по света напускат кошерите си, за да не се върнат никога. В някои региони до 90% от пчелите са изчезнали!
Всички можем да направим нещо, за да подкрепим тези брилянтни насекоми! Защо не засадите цветя, богати на нектар, като лавандула и сини камбанки, които ще помогнат на пчелите да намерят храната, от която се нуждаят? Освен това не забравяйте да изберете и мед местно производство, защото така ще подкрепите нашите медоносни пчели и техните пчелари!

magnifier